Drugi odcinek appleblog.tv


Jest już drugi odcinek appleblog.tv, w którym Paweł Nowak z Włodkiem Markowiczem omawiają wszystko co wiąże się z Mac’ami. Appleblog.tv jest podcastem – jak zapowiadają twórcy, cotygodniowym – i można go subskrybować do iTunes. Odcinek drugi trwa 39 minut i co do czasu trwania MacLawye® zgłasza jedyną uwagę krytyczną. Nawet przed normalnym TV wysiedzieć 39 minut przy dwóch „gadających postaciach” jest nader trudno. Odcinki – mimo, że mogą być pobierane w tle do iTunes są jednak nieco zbyt długie. Cociaż… z drugiej strony, kirowane są do ściśle określonego odbiorcy, więc może moja uwaga jest zbyt daleko idąca.

Drugi odcinek wzbogacił się o bardzo fajną czołówkę  – i Pawła w okularach 🙂
Łącząc się z appleblog.tv z iPhona zostajemy przekierowani do odpowiedniej wersji odcinka, zapewniającej jak rozumiem szybszy przekaz strumieniowy.

Warto obejrzeć oczywiście całość ale czołówkę powinni obejrzeć nie tylko Mac’userzy ale wszyscy, którzy chcą robić videoPodcasting. MacLawye® obejrzał z niekłamaną zazdrością 😦

A tu… retransmisja:

I w związku z „retransmisją” pytanie do autorów oraz kolegów prawników:

Czy wobec publicznego udostępnienia przez autorów odcinka, konieczne jest uzyskanie ich zgody na wklejenie filmu na innej stronie w sieci ??? Czy to tylko kwestia dobrego wychowania ?? Czy w ogóle udostępnienie jest swoistą „zachętą” do wklejania filmu na innych stronach i w ten sposó rozprzestrzeniania go w sieci na innych odbiorców, a autorom pytaniami o zgodę nie warto głowy zawracać ? Co o tym sądzicie ?

A TUTAJ

można obejrzeć pierwszy występ Pawła w „InternetTV” wybierając odcinek

„MacLawye® & appleblog.pl o komputerach Apple’a

Do dyskusji o granicach praw autorskich w sieci zapraszam: autorów, mac’userów, i prawników.

 

 

NOWY UKŁAD GRAFICZNY i FUNKCJONALNY WITRYNY KANCELARII

Mec. Jerzego Marcina Majewskiego;
OBEJRZYJ STRONY
ZOBACZ FUNKCJĘ PORADY PRAWNE on-line

2 odpowiedzi na “Drugi odcinek appleblog.tv”

 1. Nie jestem prawnikiem, ale powiem co myślę jest obowiązującą normą dot. takich publikacji.

  Przede wszystkim należy pamiętać, że zależy nam na dotarciu do jak największej liczby osób. Tylko dla tego nie mam nic przeciwko umieszczaniu filmu gdzie indziej.

  Po drugie serwis który wybraliśmy do nadawania video udostępnia tzw. embedowanie, więc każdy może na swojej stronie/forum/blogu wkleić film. Jeśli nie życzyłbym sobie umieszczania filmów w sieci poza appleblog.tv pewnie byśmy wyłączyli takie kody.

  Podsumowując: jeśli na stronie pojawia się możliwość pobrania kodu oznacza to automatycznie zgodę autora na przeklejanie zawartości dalej. Oczywiście z mojej strony, wiedząc o takiej możliwości, muszę umieścić w filmie odpowiednie informacje co to jest, skąd się wzięło i gdzie można nas znaleźć „w oryginale”, że się tak wyrażę.

  Przy okazji sprawa przypomina mi trochę narzekania na Blipa (serwis mikroblogingowy – blip.pl) na temat prywatności. Jeśli ktoś zaczyna prowadzić bloga/blipa to, podobnie jak z kodami , automatycznie zgadza się na kilka rzeczy. M. in. na to, że każdy będzie mógł przeczytać to co pisze. Pisanie, że Blip to naruszenie prywatności to trochę jak postawienie w ruchliwym miejscu miasta billboardu z jakimś prywatnym wyznaniem i stanie pod billboardem krzycząc: hej, ty! Nie czytaj tego! Nie pozwalam Ci!

  Trochę się rozpisałem, więc kończę z pozdrowieniami 🙂

 2. Też myślę, że skoro autorzy udostępnili – bez ograniczeń – prawo do takiej „retransmisji”, to mamy do czynienia ze swoistą licencją.
  Od strony formalnej można by tę kwestię załatwić w ten sposób, by odpowiednie zapisy znalazły się w regulaminie korzystania z serwisu, co nie powinno pozostawiać wątpliwości czy i jeśli tak to gdzie, można umieścić taki utwór.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s